Асторија (Орегон)

Координати: 46°11′20″N 123°49′16″W / 46.18889° СГШ; 123.82111° ЗГД / 46.18889; -123.82111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Асторија
град
Поглед кон Асторија
Поглед кон Асторија
Амблем на Асторија
Амблем
Местоположба во Орегон
Местоположба во Орегон
Координати: 46°11′20″N 123°49′16″W / 46.18889° СГШ; 123.82111° ЗГД / 46.18889; -123.82111
ЗемјаСАД
Сојузна државаОрегон
ОкругКлатсоп
Основан1811
Инкорпориран1876
Управа
 • ГрадоначалникВилис ван Дусен
Површина
 • Вкупна27.5 км2
 • Земјишна15.9 км2
 • Вода11.6 км2
Надм. вис.&100000000000007010000007,01 м
Население (2010[1])
 • Вкупно9.477
 • Густина5.945/км2
Часовен појасPST (UTC-8)
 • Лете (ЛСВ)PDT (UTC-7)
Поштенски код97103
Повик. бр.503 и 971
Мреж. местоwww.astoria.or.us

Асторија (англиски: Astoria) е град во сојузната американска држава Орегон. Асторија е центар на округот Клатсоп. Градот се наоѓа на устието на реката Колумбија и името на градот потекнува од американскиот инвеститор и прв милионер Џон Џејкоб Астор. Неговата компанија за крзно го основала Форт Асторија во 1811 година. Местото било инкорпорирано на 20 октомври 1876 година од Орегон.[2] Асторија е познат по тоа што е прв град на западниот брег на САД основан од Американци.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2000 година, градот имал население од 9,813 жители.

 • 91.08% белци
 • 0.52% црнци
 • 1.14% староседелци
 • 1.94% Азијци
 • 0.19% луѓе од Тихиот Океан
 • 2.67% останати раси
 • 2.46% мешани

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Асторија е збратимена со еден град[3]:

 • Германија Валдорф, Германија, родното место на Џон Џејкоб Астор.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2010 Census profiles: Oregon cities alphabetically A-C“ (PDF). Portland State University Population Research Center. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 12 June 2011.
 2. Leeds, W. H. (1899). „Special Laws“. The State of Oregon General and Special Laws and Joint Resolutions and Memorials Enacted and Adopted by the Twentieth Regular Session of the Legislative Assembly. Salem, Oregon: State Printer: 747.
 3. Sister Cities International

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]