Кесег

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кесег — град во Унгарија. Кесег е важен град во округот Ваш.

Градот има 12.021 жител според податоците од 2008 година.

Кесег е познат по исклучително добро зачуваниот средновековен градски центар, благодарение на што градот е важно туристичко одредиште во Унгарија.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Кесег се наоѓа во западниот дел на Унгарија, на границата со Австрија. Од главниот град Будимпешта градот е 250 километри оддалечен западно.

Кесег се наоѓа во западниот дел од Панонската низина, во првите Алпи, кои се издигаат во соседна Австрија.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

 • Шпанија Алтеа
 • Италија Белаџо
 • Ирска Бундоран
 • Франција Гранвил
 • Данска Холстебро
 • Белгија Хофализе
 • Холандија Меерсен
 • Луксембург Нидеранвен
 • Грција Превеза
 • Португалија Сесимбра
 • Обединето Кралство Шерборн
 • Финска Каркила
 • Шведска Окселсунд
 • Австрија Јуденбург
 • Полска Чојна
 • Латвија Сигулда
 • Чешка Сушице
 • Естонија Тјури
 • Словачка Зволен
 • Литванија Пријенај
 • Малта Мараскала
 • Романија Сирет

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]