Прејди на содржината

Кехелсторф

Координати: 53°46′N 11°05′E / 53.767° СГШ; 11.083° ИГД / 53.767; 11.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кехелсторф
Место во Ведендорферзе
Кехелсторф во рамките на Германија
Кехелсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Општина Ведендорферзе
Основни податоци
Површина 13,58 км2
Надм. височина 49 м
Население 394  (31 декември 2009)
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19217
Повик. бр. 038872
Координати 53°46′N 11°05′E / 53.767° СГШ; 11.083° ИГД / 53.767; 11.083

Кехелсторф (германски: Köchelstorf) — село и поранешна општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јули 2011 година е дел од општината Ведендорферзе.