Шверинско Езеро

Координати: 53°38′N 11°28′E / 53.633° СГШ; 11.467° ИГД / 53.633; 11.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шверинско Езеро
Schweriner See
Поглед на Шверинското Езеро
ПодрачјеМекленбург-Западна Померанија
Координати53°38′N 11°28′E / 53.633° СГШ; 11.467° ИГД / 53.633; 11.467
Видеутропско
Главни истециВаленштајнграбен, Канал Штер
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
414 км[1] км2
Сливни земји Германија
Најг. должина24,8 км[2] км
Најг. ширина6 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
61,54 км2[1] км2
Прос. длабочина12,8 м[1] м
Најг. длабочина52,4 м[1] м
Зафатнина787 мил. м3[1] км3
Проточност10,1 година
Надм. височина37,6 м м
Населени местаШверин, Бад Клајнен

Шверинско Езеро (германски: Schweriner See) — езеро во мекленбуршката приморска равница помеѓу Шверин и Висмар. Се наоѓа во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, во северна Германија. Тоа е еутропско езеро богато со алги и со помал кислород.

Езерото е долго 21 километар и широко до 6 километри. Има површина од 61,54 км2. По тоа ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а второ во северна Германија, веднаш зад езерото Мириц. Езерото е именувано во главниот град на сојузната покраина Шверин, кој се наоѓа на неговиот југозападен брег. Помалиот град Бад Клајнен е сместен на северниот брег на езерото.

Шверинското езеро на југ е поврзано со канал преку реката Елде со реката Елба. На север со реката Валенштајнграбен се поврзува со Висмар. Оваа река не е пловна, со исклучок за вештите кајакари. Браната што се наоѓа на средината на езерото, го дели на внатрешно и надворешно езеро. Делови од езерото и бреговите се заштитени како птичји резерват.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Шверинско Езеро на Ризницата ?
  • Никсдорф, Б. (2004), „Шверинско Езеро“, Dokumentation von Zustand und Entwicklung der wichtigsten Seen Deutschlands (германски), Берлин: Сојузна служба за животна средина (Umweltbundesamt), стр. 265 Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)