Шверинско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шверинско Езеро
Schweriner See
SchwerinerSeeSO.jpg
Поглед на Шверинското Езеро
Подрачје Мекленбург-Западна Померанија
Координати 53°38′ СГШ 11°28′ ИГД / 
Вид еутропско
Главни истеци Валенштајнграбен, Канал Штер
Слив

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}414 км[1] км2
Сливни земји  Германија
Најг. должина 24,8 км[2] км
Најг. ширина 6 км км
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}61.54 км²[1] км2
Прос. длабочина 12,8 м[1] м
Најг. длабочина 52,4 м[1] м
Зафатнина 787 мил. м³[1] км3
Проточност 10,1 година
Надм. височина 37,6 м м
Населени места Шверин, Бад Клајнен

Шверинско Езеро (германски: Schweriner See) — езеро во мекленбуршката приморска равница помеѓу Шверин и Висмар. Се наоѓа во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, во северна Германија. Тоа е еутропско езеро богато со алги и со помал кислород.

Езерото е долго 21 километар и широко до 6 километри. Има површина од 61,54 км². По тоа ова езеро е четврто езеро по големина во Германија, а второ во северна Германија, веднаш зад езерото Мириц. Езерото е именувано во главниот град на сојузната покраина Шверин, кој се наоѓа на неговиот југозападен брег. Помалиот град Бад Клајнен е сместен на северниот брег на езерото.

Шверинското езеро на југ е поврзано со канал преку реката Елде со реката Елба. На север со реката Валенштајнграбен се поврзува со Висмар. Оваа река не е пловна, со исклучок за вештите кајакари. Браната што се наоѓа на средината на езерото, го дели на внатрешно и надворешно езеро. Делови од езерото и бреговите се заштитени како птичји резерват.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]