Горен Пфалц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горен Пфалц
Oberpfalz
Административен округ
Карта на Bavaria со округот Горен Пфалц
Карта на Bavaria со округот Горен Пфалц
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаБаварија
Админ. центарРегенсбург
Површина
 • Вкупна9.692,23 км2 (374,219 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.112.267
 • Густина1,1/км2 (3,0/ми2)
Мреж. местоhttp://www.regierung.oberpfalz.bayern.de/

Горен Пфалц (германски: Oberpfalz) — еден од седумте владини окрузи на Баварија, Германија, кој се наоѓа на истокот на Баварија.

Историја[уреди | уреди извор]

Регионот го земал неговото име најпрвин во раниот 16 век, затоа што со Договорот од Павија бил еден од главните делови на територијата на Вителсбах изборниот кнез на Пфалц, кој исто така владеел со Долен Пфалц во Рајнската област, сега обично наречена само Пфалц. Главниот град на Горен Пфалц бил Амберг. Помладите гранки на Вителсбах исто така владееле над помалите територии во Нојбург и Зулцбах. Како последица на неуспешното положување право на изборниот кнез на Пфалц Фридрих V врз бохемискиот престол во 1619-1620, Горен Пфалц, заедно со остатокот на неговите земји, прогласиле откажување од царот и заедно со кнежевската титула, му биле дадени на војводата од Баварија. Иако Долен Пфалц бил вратен на синот на Фридрих со Вестфалскиот мир во 1648, Горен Пфалц останал под изборниот кнез на Баварија и оттогаш е дел на Баварија. Помалите територии на Зулцбах и Нојбург станале дел од Баварија во 1742, додека градот Регенсбург, Слободен царски град, не се приклучил на регионот сè до крајот на Светото Римско Царство во 1806.

Поделба[уреди | уреди извор]

Окрузи
Landkreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
 1. Амберг-Зулцбах
 2. Хам
 3. Нојмаркт
 4. Нојштат (Валднаб)
 5. Регенсбург
 6. Швандорф
 7. Тиршенројт
 1. Амберг
 2. Регенсбург
 3. Вајден во Горен Пфалц

Население[уреди | уреди извор]

Историско население на Горен Пфалц:

 • 1900: 553.841
 • 1910: 600.284
 • 1939: 694.742
 • 1950: 906.822
 • 1961: 898.580
 • 1970: 963.833
 • 1987: 969.868
 • 2002: 1.088.929
 • 2005: 1.089.543
 • 2006: 1.087.939
 • 2008: 1.085.216
 • 2010: 1.081.206

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 49°18′ N; 12°12′ E / 49.3° СГШ; 12.2° ИГД / 49.3; 12.2

 1. „Преглед на состојбата на населението“. Баварска служба за статистика и обработка на податоци. јуни 2021. (германски)