Швабија (Баварија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швабија
Schwaben
Административен округ
Карта на Bavaria со округот Швабија
Карта на Bavaria со округот Швабија
Земја Германија
Сој. покраина Баварија
Админ. центар Аугсбург
Површина
 • Вкупна 9.993,97 km2 (385,869 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 1.857.991
 • Густина 1.9/km2 (4.8/sq mi)
Мреж. место regierung.schwaben.bayern.de

Швабија (германски: Schwaben) — еден од седумте административни окрузи на Баварија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Швабија се наоѓа на југозападот на Баварија. Таа била создадена како дел од историскиот регион Швабија, кој бил анектиран од Баварија во 1803. Тој, првично, формално бил под власта на војводите од династијата Хоенштауфени. За време на нацистичкиот период, територијата била одделена од остатокот на Баварија, станувајќи Гау Швабија. Тој бил повратен кон Баварија по војната.

Поделба[уреди | уреди извор]

Административниот округ е поделен на 3 региона (Planungsregionen): Алгој, Аугсбург и Донау-Илер. Донау-Илер, исто така, вклучува два округа и еден град од Баден-Виртемберг.

Окрузи
Landkreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
Природни региони
Natural regions
 1. Ајхах-Фридберг
 2. Аугсбург
 3. Дилинген
 4. Донау-Рис
 5. Гинцбург
 6. Линдау
 7. Ној-Улм
 8. Обералгој
 9. Осталгој
 10. Унтералгој
 1. Аугсбург
 2. Кауфбојрен
 3. Кемптен
 4. Меминген

* Дел од Швапски којперски крај

Окрузи и слободни градови пред регионалната реорганизација во 1972[уреди | уреди извор]

Швабија пред регионалната реорганизација во 1972
Слободни градови
Kreisfreie Städte
Окрузи
Landkreise
Окрузи
Landkreise

Население[уреди | уреди извор]

Историско население на Швабија:

 • 1939: 934.311
 • 1950: 1.293.734
 • 1961: 1.340.217
 • 1970: 1.467.454
 • 1987: 1.546.504
 • 2002: 1.776.465
 • 2005: 1.788.919
 • 2006: 1.786.764
 • 2008: 1.787.995
 • 2010: 1.785.875

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата на владата на Швабија во Аугсбург

Баварскиот административен регион Швабија е најисточниот дел на војводството Швабија. Веднаш по егзекуцијата на швапскиот војвода Конрадин во Неапол во 1268, неговиот вујко, баварскиот војвода Лудвиг ги наследил некои од поседите на Конрадин во Швабија. Во 1803 со германската медиатизација Баварија се здобила со понатомошниот дел од источниот швапски територии, кои биле припоени заедно со Пфалц-Нојбург под старото име Швабија, која била создадена во 1837 од кралот Лудвиг I. Во 1945 Линдау бил одземен од страна на Франција, но бил обединет со Швабија во 1955. Во 1972 поранешниот швапски град Нојбург на Дунав се обедини со Горна Баварија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]