Иштван Пастор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иштван Пастор
Лични податоци
Роден(а) 5 јуни 1971 (1971-06-05) (49 г.)
Цеглед, Унгарија
Националност Унгарец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.92 метарs (6 ст 4 ин)
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб КШЕ Балатонфиреди

Иштван Пастор (5 јуни 1971) е унгарски ракометар, кој игра за за тумот КШЕ Балатонфиреди во унгарската национална лига во ракомет.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Од 1993 до 2008 година играл за РК Веспрем, еден од најуспешните унгарски клубови. За време на тој период, тој освоил дванаесет унгарски шампионати и единаесет титули во унгарскиот куп. Тој исто така се појавил во финалето на континенталниот куп. По неуспехот против РК Бидасоа во финалето на Купот на победниците во 1997 година и изгубиле за три гола разлика во вкупниот резултат против Магдебург во ЕХФ Лигата на шампионите по пет години подоцна, тој конечно ја крунисал својата кариера во Веспрем со Купот во 2008 година. Неколку месеци подоцна, летото 2008 година се пресели во КШЕ Балатонфиреди.[2]

Тој е поранешен унгарски интернационалец. Учествувал на три светски првенства (1993, 1997, 2003)[3] и четири европски првенства (1994, 1996, 1998, 2004). Тој исто така се натпреварувал на Летните олимписки игри 2004, каде што унгарскиот тим го освоил четвртото место.

Тој играл за Светската селекција во 2005 година против Русија и му помогнал на тимот со четири гола за да победи на натпреварот со 37-33.[4]

Несреќата со моторот[уреди | уреди извор]

На 29 септември 2010 година, кога го возел својот мотор Дукати до центарот на градот, Пастор удрил пешак на уличен премин. Тој паднал, но претрпел само мали повреди. 80-годишниот човек кој бил погоден, умрел на самото место. Пастор првично бил осуден од страна на судот на осум месеци затвор и да плати парична казна од 334.397 унгарски форинти (приближно 1.250 евра). Сепак, тој ја обжалил одлуката, а на 20 јануари 2011 година казната била укината.[5]

Сепак, судот подоцна ја потврдил пресудата на 28 ноември 2011 година и покрај затворањето, Пастор имал забранет да вози пет години и се обврзал да ги плати судските трошоци. Пастор ја признал својата вина во судот и ја изразил својата решеност да се грижи за вдовицата на починатиот.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Прва национална унгарска лига :
  • Победник : 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008
 • Унгарски Куп :
  • Победник : 1994, 1995, 1996, 1998, 1999, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007
 • ЕХФ Лигата на шампионите :
  • Финалист : 2002
 • Купот на победниците на Купот на ЕХФ :
  • Победник : 1992, 2008
  • Финалист : 1993, 1997 година
 • ЕХФ шампионски трофеј :
  • Финалист : 2002, 2008

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „István Pásztor“. Sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 4 November 2012. Посетено на 11 January 2011.
 2. „István Pásztor Player Profile“ (унгарски). Balatonfüredi KSE Official Website. Посетено на 20 January 2011.
 3. „Magyarok a férfi világbajnokságokon, érmesek“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. Посетено на 26 January 2011.
 4. „Pásztor négy gólt dobott a világválogatottban“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. 28 December 2005. Посетено на 21 January 2011.
 5. „Hatályon kívül helyezték a gyalogost gázoló kézis elleni ítéletet“ (унгарски). Origo.hu. 20 January 2010. Посетено на 20 January 2011.
 6. „Kézilabda: nyolc hónap letöltendő fogházat kapott Pásztor István“ (унгарски). Nemzeti Sport Online. 28 November 2011. Посетено на 28 November 2011.