Капуџилар

Од Википедија — слободната енциклопедија


Капуџилар
Капуџилар во рамките на Грција
Капуџилар
Капуџилар (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Капуџилар (грчки: Πυλαία, Пилеја) — предградие на Солун Егејска Македонија (денес Грција).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]