Црква „Св. Пантелејмон“ - Капуџилар

Координати: 40°37′3.9″N 23°1′39.4″E / 40.617750° СГШ; 23.027611° ИГД / 40.617750; 23.027611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Пантелејмон
Αγίου Παντελεήμονος
Карта
40°37′3.9″N 23°1′39.4″E / 40.617750° СГШ; 23.027611° ИГД / 40.617750; 23.027611
МестоКапуџилар, Солун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршенасреден век
Управа
ЕпархијаСолунска

Свети Пантелејмон (грчки: Αγίου Παντελεήμονος Πανοράματος) — средновековна црква кај солунското преградие Капуџилар, Егејска Македонија.[1]

Урнатините на црквата се наоѓаат на планината Хортач северно од Капуџилар, на границата со Пејзаново. Изградена е во доцновизантискиот период како храм на стар манастир. Во внатрешноста се зачувани дел од фреските.[1]

Во 1987 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/11061/274/11-5-1987 - ΦΕΚ 326/Β/24-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-07-27. Посетено на 11 јуни 2018.