Солун (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Солунско)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Солун
Περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης
Округ
Општини во Солунскиот округ
Општини во Солунскиот округ
Солун во Грција
Солун во Грција
Координати: 40°40′N 23°10′E / 40.667° СГШ; 23.167° ИГД / 40.667; 23.167Координати: 40°40′N 23°10′E / 40.667° СГШ; 23.167° ИГД / 40.667; 23.167
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарСолун
Управа
 • УправникАпостолос Ѕиѕикостас
Површина
 • Вкупна3.683 км2 (1,422 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно1.110.312
 • Густина300/км2 (780/ми2)
Поштен. бр.54x xx - 57x xx
Повик. бр.231, 2391-2397
ISO 3166GR-54
Рег. таб.NH
Мреж. место[1]
Административна карта на Солунскиот округ

Солун (грчки: Περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Солун. Областа на округот, како и остатокот од Егејска Македонија е присвоена од Грција со Првата балканска војна во 1912 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се протега од Солунскиот Залив на југозапад до Струмскиот Залив на исток. Тук се наоѓаат две големи водни површини — во средишниот дел на подрачјето е сместено Лагадинското Езеро (Коронија), а на исток е Бешичкото Езеро (Волви).

Северните и централните краиште се планински, а западните, дел од североисточните и северните краишта покрај реката Вардар се рамничарски. Планините во округот се Хортач (Хортијатис) во западниот централен дел, Богданска Планина (Вертискос или Кердилија) на север и северозапад.

Се граничи со окрузите Иматија (Берско и Негушко) на југозапад, Постол на запад, Кукуш на север, Сер на исток и Халкидик на југ.

Климата се одликува со топли средоземни лета и свежи благи зими во низинските и рамничарските делови. Во подрачјата на надморска височина преку 500 м и кон планините често имаат типични зими.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Солун се дели на 14 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 32 населени места и сочинуваат околу 7% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 78.000 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF
  2. наречена по Павлос Мелас (1870-1904) — офицер на грчката вооружена пропаганда во Македонија кој во Грција се смета за народен херој

Надворешни врски[уреди | уреди извор]