Кранос

Координати: 40°37.57′N 23°1.52′E / 40.62617° СГШ; 23.02533° ИГД / 40.62617; 23.02533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кранос
Κράνος
Кранос is located in Грција
Кранос
Кранос
Местоположба во областа
Кранос во рамките на Капуџилар-Хортач
Кранос
Местоположба на Кранос во Солунскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 40°37.57′N 23°1.52′E / 40.62617° СГШ; 23.02533° ИГД / 40.62617; 23.02533
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолунски
ОпштинаКапуџилар-Хортач
Општ. единицаХортач
Надм. вис.&10000000000000311000000311 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кранос (грчки: Κράνος) — село во Солунско, Егејска Македонија, денес во општината Капуџилар-Хортач на Солунскиот округ во областа Централна Македонија. Во 2011 г. имало само 1 жител.

Географија[уреди | уреди извор]

Кранос се наоѓа во источното предградие на Солун, во западното подножје на планината Хортач. Сместено е на само 700-тина метри јужно од Пејзаново.

Историја[уреди | уреди извор]

Ова е нова населба, подигната во 1960-тите години.[2] Со време селото покажало голем пораст, но во 2000-тите нагло опаднало на само 1 жител

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 9 45 121 87 1
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 327. ISBN 9989-9819-6-5.