Вронду

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вронду
Βροντού
Карневал во селото
Карневал во селото
Вронду is located in Грција
Вронду
Вронду
Местоположба во областа
Вронду is located in Дион-Олимп
Вронду
Местоположба на Вронду во Општина Дион-Олимп и областа Централна Македонија
Координати: 40°12′N 22°26′E / 40.200° СГШ; 22.433° ИГД / 40.200; 22.433Координати: 40°12′N 22°26′E / 40.200° СГШ; 22.433° ИГД / 40.200; 22.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаДион-Олимп
Општ. единицаВронду
Надм. вис.&1000000000000009200000092 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.902
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Вронду (грчки: Βροντού)[2][3] — село во Општина Дион-Олимп во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 13 километри јужно од градот Катерина и на 21 километри северно од центарот на општината, Литохоро.

Селото се наоѓа на надморска височина од 92 метри[4].

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 1913 година биле евидентирани 490 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 522 жители[5]

Во 1928 година селото броело 639 жители, додека во 1940 година селото броело 964 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 2116 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 2124 жители, во 1971 година имало 2130 жители, во 1981 година имало 2062 жители, додека во 1991 година имало 2314 жители.[5] Денеска, населението на селото е 2775 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 964 883 1195 1493 1541 1800 / 1902
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]