Лептокарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лептокарија
Λεπτοκαρυά
Плажата
Плажата
Лептокарија is located in Грција
Лептокарија
Лептокарија
Локација во округот
Dimos Anatolikou Olympou.png
Координати: 40°04′N 22°34′E / 40.067° N; 22.567° E / 40.067; 22.567Координати: 40°04′N 22°34′E / 40.067° N; 22.567° E / 40.067; 22.567
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
Најг. вис.&1000000000000004000000040 м
Најм. вис.&100000000000000020000002 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.4.225
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.600 63
Повик. бр.23520
Рег. таб.KN

Лептокарија — туристичко место на брегот на Егејско Море во Егејска Македонија. Се наоѓа на 26 километри од градот Катерина, 80 км од Солун во подножјето на планината Олимп. Има долга и убава песочна плажа. Едно од најпопуларните места за летување на Македонците и има неколку дискотеки. Населението изнесува 4.225 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.