Прејди на содржината

Карица (Катеринско)

Координати: 40°11′N 22°28′E / 40.183° СГШ; 22.467° ИГД / 40.183; 22.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карица
Βροντού
Карица is located in Грција
Карица
Карица
Местоположба во областа
Карица во рамките на Дион-Олимп
Карица
Местоположба на Карица во Општина Дион-Олимп и областа Централна Македонија
Координати: 40°11′N 22°28′E / 40.183° СГШ; 22.467° ИГД / 40.183; 22.467
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПиерија
ОпштинаДион-Олимп
Општ. единицаКарица
Надм. вис.&100000000000000030000003 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно2.025
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Карица (грчки: Καρίτσα)[2][3] — село во Општина Дион-Олимп во округот Пиерија, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 13 километри јужно од градот Катерина и на 10 километри северно од Литохоро.

Селото се наоѓа на надморска височина од 3 метри[4].

Демографија[уреди | уреди извор]

На пописот од 1913 година биле евидентирани 829 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 755 жители[5]

Во 1928 година селото броело 997 жители, додека во 1940 година селото броело 1019 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1309 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 1598 жители, во 1971 година имало 1751 жител, во 1981 година имало 1983 жители, додека во 1991 година имало 2205 жители.[5] Денеска, населението на селото е 2025 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 1019 1309 1598 1751 1983 2205 2025
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καραγκιόζ Κιόι -- Περίβλεπτον
  3. „Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. Координати од www.fallingrain.com
  5. 5,0 5,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 128.