Бахчели

Координати: 40°30′N 22°55′E / 40.500° СГШ; 22.917° ИГД / 40.500; 22.917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бахчели
Νέοι Επιβάτες
Бахчели is located in Грција
Бахчели
Бахчели
Местоположба во областа
Бахчели во рамките на Солунски Залив (општина)
Бахчели
Местоположба на Бахчели во општината Солунски Залив и областа Централна Македонија
Координати: 40°30′N 22°55′E / 40.500° СГШ; 22.917° ИГД / 40.500; 22.917
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаСолунски Залив
Општ. единицаСолунски Залив
Надм. вис.&1000000000000006000000060 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно5.882
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бахчелисолунско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]