Хаџи Бали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаџи Бали
Περαία
Плажата на Хаџи Бали
Плажата на Хаџи Бали
Хаџи Бали is located in Грција
Хаџи Бали
Хаџи Бали
Координати: 40°30′N 22°55.5′E / 40.500° СГШ; 22.9250° ИГД / 40.500; 22.9250Координати: 40°30′N 22°55.5′E / 40.500° СГШ; 22.9250° ИГД / 40.500; 22.9250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаСолунски Залив
Општ. единицаСолунски Залив
Заедница
 • Население18546
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хаџи Бали (грчки: Περαία, Переја; до 1928 г. Χατζή Μπαλή, Хаѕи Бали) — град во Солунско, Егејска Македонија и административен центар на општината Солунски Залив во денешниот Солунски округ, Грција.

Иако се води како псоебен град, Хаџи Бали денес има улога на предградие на Солун, и се наоѓа на само 4 км од Солунскиот аеродром.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]