Субашќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Субашќој
Νέο Σούλι
Neo Souli.jpg
Субашќој is located in Грција
Субашќој
Субашќој
Местоположба во областа
Субашќој is located in Довишта
Субашќој
Местоположба на Субашќој во Општина Довишта и областа Централна Македонија
Координати: 41°5′N 23°38′E / 41.083° N; 23.633° E / 41.083; 23.633Координати: 41°5′N 23°38′E / 41.083° N; 23.633° E / 41.083; 23.633
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски округ
ОпштинаДовишта
Општ. единицаДовишта
Надм. вис.&10000000000000234000000234 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно1.715
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Субашќој (грчки: Νέο Σούλι, Нео Сули)[2] — село во Општина Довишта во Серски округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 7 километри источно од градот Сер и на 7 километри западно од Довишта, на надморска височина од 234 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Серската каза во составот на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото се состоело од 620 Грци[3] Александар Синве („Les Grecs de l’Empire Ottoman. Etude Statistique et Ethnographique“) во 1878 година напишал дека во Супашкќој (Soupas-keuy) живееле 976 Грци.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 820 Грци и 15 Турци[5]. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живеале 850 Грци[6], и функционирало грчко училиште.

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 1239 жители, додека на пописот од 1920 година во селото биле евидентирани 1349 жители[7].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1930 година, селото било прекрстено во Нео Сули[8].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото броело 1861 жители, додека во 1940 година селото броело 2275 жители. Селото според пописот од 1951 година броело 2432 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 2720 жители, во 1971 година имало 1963 жители, во 1981 година имало 1903 жители, додека во 1991 година имало 2070 жители.[7] Денеска, населението на селото е 2539 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 2275 2432 2720 1963 1903 2070 2539 /
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαρμουσακλή - Νέον Σούλι
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 124.
  4. Synvet, A. Les Grecs de l'Empire ottoman: Etude statistique et ethnographique, Constantinople, 1878, р. 43.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 177.
  6. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 200-201.
  7. 7,0 7,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 81.
  8. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971

Надворешни врски[уреди | уреди извор]