Новосел (Воденско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рангел
Ράγγελ
Рангел is located in Грција
Рангел
Рангел
Местоположба во областа
Рангел во рамките на Воден (општина)
Рангел
Местоположба на Рангел во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°53′N 21°59′E / 40.883° СГШ; 21.983° ИГД / 40.883; 21.983Координати: 40°53′N 21°59′E / 40.883° СГШ; 21.983° ИГД / 40.883; 21.983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Новосел — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 2 км источно од Кронцелево.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Новосел било македонско село, распаднато на крајот од XVIII век поради зулумите на разбојничките банди. Неговите жители се преселиле во Кронцелево.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 53. ISBN 9989-9819-5-7.