Свети Ѓорѓи (Воденско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Ѓорѓи — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Месимер.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Свети Ѓорѓи било македонско село, распаднато на крајот од XVIII век поради зулумите на разбојничките банди.[1] Неговите жители се преселиле во Месимер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 57. ISBN 9989-9819-5-7.
  2. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 58. ISBN 9989-9819-5-7.