Ливадица (Кадрево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ливадица
Λιβαδίτσα
Ливадица is located in Грција
Ливадица
Ливадица
Местоположба во областа
Ливадица во рамките на Воден (општина)
Ливадица
Местоположба на Ливадица во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°45.12′N 21°56.25′E / 40.75200° СГШ; 21.93750° ИГД / 40.75200; 21.93750Координати: 40°45.12′N 21°56.25′E / 40.75200° СГШ; 21.93750° ИГД / 40.75200; 21.93750
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ливадица (грчки: Λιβαδίτσα) — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на северните падини на планината Каракамен, југоисточно од Кадрево, под врвот Голема Чука.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Ливадица било македонско село, уништено во немирните години од втората половина на XVIII век. Неговите жители се преселиле во Кадрево.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 51. ISBN 9989-9819-5-7.