Алгер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алгер
Αλγέρι
Алгер is located in Грција
Алгер
Алгер
Местоположба во областа
Алгер во рамките на Воден (општина)
Алгер
Местоположба на Алгер во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°45.57′N 21°56.18′E / 40.75950° СГШ; 21.93633° ИГД / 40.75950; 21.93633Координати: 40°45.57′N 21°56.18′E / 40.75950° СГШ; 21.93633° ИГД / 40.75950; 21.93633
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Алгер или Алгири (грчки: Αλγέρι) — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било чифлик сместен на северните падини на планината Каракамен, југоисточно од истоимениот врв Алгер. Се наоѓало меѓу селата Кадрево, Фурка и Ливадица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Алгер било мало македонско село, растурено во немирните години во втората половина на XVIII век. Неговите жители се преселиле во блиското село Месимер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 43. ISBN 9989-9819-5-7.