Свети Николци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Николци
Свети Николци is located in Грција
Свети Николци
Свети Николци
Местоположба во областа
Свети Николци во рамките на Воден (општина)
Свети Николци
Местоположба на Свети Николци во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°47.15′N 22°1.25′E / 40.78583° СГШ; 22.02083° ИГД / 40.78583; 22.02083Координати: 40°47.15′N 22°1.25′E / 40.78583° СГШ; 22.02083° ИГД / 40.78583; 22.02083
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Николци — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на селото Месимер.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Свети Николци било македонско село кое се распаднало во XVIII век поради зулумите на разбојничките банди. Неговите жители се преселиле во Месимер.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 58. ISBN 9989-9819-5-7.