Дијапорос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дијапорос
Διάπορος
ЗемјаГрција
ОбластСредна Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаСитонија
Заедница
 • Население2
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.63078

Дијапорос (грчки: Διάπορος) ― остров од околу 2.4 км2 во Светогорскиот Залив, Халкидик, Егејска Македонија, денес во Грција.

Во 1950 година немало жители, но од 1980-тите на островот биле изградени многу приватни викендички. Летниот период има многу посетители особено за плажата кај Галана Нера. Постојаното население на пописот од 2011 година било 2 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  • Columbia-Lippincott Gazetteer, стр. 512.