Гермен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гермен
Гермен во рамките на Егејска Македонија
Гермен
Местоположба на Гермен во Егејска Македонија
Гермен на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1301030301

Гермен или Гримна (англиски: Κρήμνη, Кримни) — село во општината Полигеро во Халкидички округ на Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]