Галачишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Галачишта
Γαλάτιστα
Центарот на Галачишта
Центарот на Галачишта
Галачишта is located in Грција
Галачишта
Галачишта
Координати: 40°28′N 23°16′E / 40.467° СГШ; 23.267° ИГД / 40.467; 23.267Координати: 40°28′N 23°16′E / 40.467° СГШ; 23.267° ИГД / 40.467; 23.267
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаПолигеро
Надм. вис.&10000000000000528000000528 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно2.662
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.630 73
Повик. бр.2371

Галачишта или Галатишта (грчки: Γαλάτιστα, Галатиста) — големо село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Пописен документ од 1732 г.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]