Аванли Маала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аванли Маала
Πρινοχώρι
Аванли Маала is located in Грција
Аванли Маала
Аванли Маала
Местоположба во областа
Аванли Маала во рамките на Полигеро (општина)
Аванли Маала
Местоположба на Аванли Маала во Општина Полигеро и областа Централна Македонија
Координати: 40°39′N 23°19′E / 40.650° СГШ; 23.317° ИГД / 40.650; 23.317Координати: 40°39′N 23°19′E / 40.650° СГШ; 23.317° ИГД / 40.650; 23.317
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик (округ)
ОпштинаОпштина Полигеро
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно14
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Аванли Махала (грчки: Πρινοχώρι, Принохори, до 1927 Αβαντλήδες, Аванли Маала)[2] — село во Општина Полигеро во Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Name Changes of Settlements in Greece

Надворешни врски[уреди | уреди извор]