Куртлу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куртлу
Λυκόστομο
Куртлу is located in Грција
Куртлу
Куртлу
Местоположба во областа
Куртлу is located in Кавала (општина)
Куртлу
Местоположба на Куртлу во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°6′N 24°26′E / 41.100° СГШ; 24.433° ИГД / 41.100; 24.433Координати: 41°6′N 24°26′E / 41.100° СГШ; 24.433° ИГД / 41.100; 24.433
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&10000000000000764000000764 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно194
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Куртлу (грчки: Λυκόστομο, Ликостомо[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 34 километри северно од градот Кавала на надморска височина од 764 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на 19 век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 600 Турци[3].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Ликостомо[4].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле сместени 89 грчки семејства со 307 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 307 лица, додека во 1940 година селото броело 282 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 259 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 249 жители, во 1971 година имало 104 жители, во 1981 година имало 50 жители, додека во 1991 година имало 60 жители[6]. Денеска, населението на селото е 41 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 282 259 249 104 50 60 / 41
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]