Егејско Море

Координати: 39°N 25°E / 39° СГШ; 25° ИГД / 39; 25
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Егејското Море)
Егејско Море
Топографска карта на Егејско Море
ПодрачјеСредоземно Море
Координати39°N 25°E / 39° СГШ; 25° ИГД / 39; 25
ВидМоре
ЕтимологијаОд Егеј
Главни приливиИнахос, Илисос, Сперхеј, Пиниос, Бистрица, Вардар, Струма, Места, Марица
Главни истециСредоземно Море
Сливни земјиГрција, Турција; Македонија, Србија, Бугарија[1]
Најг. должина700 км
Најг. ширина400 км
Површина&10000000000000214000000214,000 км2
Најг. длабочина3,544 м
Острови150+
Населени местаДедеагач, Ајвалик, Бодрум, Чанаккале, Чешме, Дидим, Ираклион, Измир, Кавала, Кушадаси, Солун, Волос

Егејско Море или Бело Море — дел од Средоземното Море меѓу Егејска Македонија, Грција и Турција. Преку Босфор, Мраморното Море и Дарданелите е поврзано со Црното Море. Се претпоставува дека е колевка на две големи древни култури. По него е наречена Егејска Македонија — јужниот дел на Македонија кој денес е припоен кон Грција.

Подоцна со морето владеле и Персијците, Македонците Римјаните, Византиците, Џеновјаните, Венецијанците и Османлиите. Денес, Егејското Море го делат Грција (поголем дел) и Турција (помалиот дел).

Етимологијата на Егејското Море најчесто се поврзува со името на митскот крал на Атина - Ајгеј.

Егејското Море како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

Панорамски поглед на Егејско Море од Санторини
  • „Шетајќи по брегот на Егејското Море“ - песна на македонскиот поет Анте Поповски.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Drainage Basin of the Mediterranean Sea“. Second Assessment of Transboundary Rivers, Lakes and Groundwaters (PDF) (Report). UNECE. August 2011.
  2. Анте Поповски, Дрво што крвави. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 40.