Неврокоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гоце Делчев (град))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неврокоп
Гоце Делчев
Споменик на Гоце Делчев
Споменик на Гоце Делчев
Амблем на Неврокоп
Амблем
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаНеврокоп
Управа
 • ГрадоначалникВладимир Москов (БСП)
Надм. вис.&10000000000000540000000540 м
Население (2015)20.306
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2900
Повик. бр.751

Неврокоп или Гоце Делчев (бугарски: Гоце Делчев) — град во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Градот е сместен во подножјето на Пирин планина од нејзината источна страна, во долината на реката Места и има 23 000 жители. Во 1951 година, градот бил преименуван во чест на македонскиот деец Гоце Делчев, кој бугарската држава го смета за свој.

Личности од Неврокоп и околината[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]