Симонида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симонида
Σιμωνίς
Симонида
Simonida.jpg
Кралицата Симонида, фреска од манастирот Грачаница
Сопруга на српскиот крал
На престол 1299–1321
Сопруг Кралот Стефан Милутин
Татко Андроник II Палеолог
Роден(а) 1294
Цариград, Византиско Царство
Починал(а) после 1336
Цариград

Симонида Немањиќ (српски: Симонида Немањић; ок. 1294 – после 1336), родена Симонида Палеологина (грчки: Σιμωνίς Παλαιολογίνα) била византиска принцеза, а подоцна и четврта жена на српскиот крал Стефан Милутин. Таа била ќерка на византискиот цар Андроник II Палеолог и Ирина Монфератска.

Оставина[уреди | уреди извор]

Во српската култура кралицата Симонида е позната по нејзината убавина.

Астероидот 1675 Симонида, кој бил откриен од страна на српскиот астроном Милорад Б. Протиќ бил наречен според кралицата Симонида.