Прејди на содржината

Свод на Галериј (Солун)

Координати: 40°37′59.97″N 22°57′10.61″E / 40.6333250° СГШ; 22.9529472° ИГД / 40.6333250; 22.9529472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свод на Галериј
Αψίδα του Γαλέριου
Поглед кон сводот
Карта
Општи податоци
СтилСтароримска архитектура
ГрадСолун
ЗемјаГрција
Почната4 век

Сводот на Галериј (грчки: Τόξο του Γαλερίου) и гроб на Галериј (грчки: Τάφος του Γαλερίου) — антички споменици кои се наоѓаат во градот Солун, Егејска Македонија. Гробот на римскиот цар Галериј е познат како „Ротонда на Галериј“ и „Ротонда на Свети Ѓорѓија“.

Во почетокот на IV век во времето на царот Галериј биле изградени овие структури, меѓу кои се наоѓал и палатата, од која има остатоци од југозапад.[1] Овие три објекти биле поврзани помеѓу себе. Сводот бил изграден по победата на царот над Сасанидското Царство и паѓањето на Ктесифон.[2] Ротондата, во текот на своето постоење била користена како пагански, христијански, муслимански и повторно христијански храм. Од претходната џамија, останато е само мирарето без врвот.

  1. The palace of Galerius was built on a massive scale using primarily local materials, perhaps over the destruction layer of a fire that cleared an area for the complex. Expansive areas of mosaic are preserved in several areas. A structure linked to the palace and called the Octagonal Room is at the southwest end of the excavated area at 40°37'48.53"N, 22°56'55.99"E; this was thought at one point to be a mausoleum, but may have actually been a monumental entryway to the palace. Beside the palace to the northeast was a Hippodrome.
  2. At this point Galerius was a Caesar (subordinate emperor); he became one of the two Augusti (head emperors) in 305 CE, when Diocletian abdicated.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

40°37′59.97″N 22°57′10.61″E / 40.6333250° СГШ; 22.9529472° ИГД / 40.6333250; 22.9529472