Делос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
За друга употреба видете Делос (појаснување).
Делос
Δήλος
Географија
GR Delos.PNG
Координати: 37°23′ СГШ 25°15′ ИГД / 
Островски ланец: Киклади
Површина:[1] 40 км²
Највисока точка: Китнос (112 m)
Управување
Грција Грција
Периферија: Јужен Егеј
Префектура: Киклади
Статистики
Население: 14 (од 2001)
Густина: 0 жит/км²
Пошт. бр.: 841 xx
Повик. бр.: 22890
Код на регистарски таблички: EM

Дел или Делос (грчки: Δήλος) е остров во западниот дел на Егејското Море. Во Древна Грција се сметал за свет град бидејќи, според легендите, на овој остров биле родени близнаците Артемида и Аполон. Од 1990 година Делос е под заштита на УНЕСКО.

Делос*
Светско наследство на УНЕСКО

Колона со фалус во Стивадион
Држава  Грција
Тип Културно
Критериуми ii, iii, iv, vi
Навод 530
Регион** Европа и Северна Америка
Координати 37° СГШ 25° ИГД / 
Записно минато
Запис 1990  (14-то заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.
Лавовите на Дилос

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Основни карактеристики“. МВР. www.ypes.gr. http://www.ypes.gr/topiki.htm. конс. 8 јули 2007 г. 

Видете исто така[уреди | уреди извор]