Прејди на содржината

Родос (град)

Координати: 36°26′N 28°13′E / 36.433° СГШ; 28.217° ИГД / 36.433; 28.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Родос
Ρόδος
Поглед на пристаништето
Поглед на пристаништето
Родос is located in Грција
Родос
Родос
Координати: 36°26′N 28°13′E / 36.433° СГШ; 28.217° ИГД / 36.433; 28.217
ЗемјаГрција
ОбластЈужен Егеј
ОкругДодеканези
Управа
 • ГрадоначалникХаѕис Хаѕиефтимиу (НД; од јануари 2007)
Површина
 • Градска19,481 км2 (7,522 ми2)
Најг. вис.&1000000000000002500000025 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2001)[1]
 • Градско53.709
 • Густина2,8/км2 (7,1/ми2)
 • Метро80.000
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.851 00
Повик. бр.22410
Рег. таб.PO, PK
Мреж. местоwww.rhodes.gr

Родос (грчки: Ρόδος) — главен град на грчкиот остров Родос, и се наоѓа во југоисточниот дел на Егејското Море. Градот има околу 80.000 жители. Овој град е најпознат по Колосот од Родос, кој бил едно од седумте светски чуда. Тврдината на градот Родос, која била изградена од страна на рицарите болничари е еден од најдобро зачуваните градови во Европа. Од 1988 година е објавен за објект од светско културно наследство од страна на УНЕСКО. Денеска, градот е една од најголемите туристички атракции на Балканот.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Поврзано[уреди | уреди извор]