Сари Ѓол

Координати: 40°57′N 22°51′E / 40.950° СГШ; 22.850° ИГД / 40.950; 22.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сари Ѓол
Κρηστώνη
Сари Ѓол is located in Грција
Сари Ѓол
Сари Ѓол
Местоположба во областа
Сари Ѓол во рамките на Кукуш (општина)
Сари Ѓол
Местоположба на Сари Ѓол во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°57′N 22°51′E / 40.950° СГШ; 22.850° ИГД / 40.950; 22.850
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000184000000184 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно1.138
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Сари Ѓол (грчки: Κρηστώνη, Кристони, до 1927 Σαρηγκιόλ, Сари Ѓол)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 5 километри јужно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 184 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Сари Ѓол се состоело од 30 семејства со 96 жители муслимани[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Сари Ѓол имало 325 жители муслимани[4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 260 жители, додека во 1920 година 623 жители. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[5]. Во 1926 година, селото било преименувано во Кристони.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 511 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 864 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 669 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 796 жители, во 1971 година имало 735 жители, во 1981 година имало 655 жители, додека во 1991 година имало 980 жители[8]. Денеска, населението на селото е 1138 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 864 669 796 735 655 980 1138
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Личности[уреди | уреди извор]

Починати во Сари Ѓол

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Παρόχθιο
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 162-163.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 164.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 113.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-08.