Прејди на содржината

Кукуш (округ)

Координати: 41°0′N 22°50′E / 41.000° СГШ; 22.833° ИГД / 41.000; 22.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Кукушки округ)
Кукуш
Περιφερειακή ενότητα Κιλκίς
Округ
Општини во округот Кукуш
Општини во округот Кукуш
Кукуш во Грција
Кукуш во Грција
Координати: 41°0′N 22°50′E / 41.000° СГШ; 22.833° ИГД / 41.000; 22.833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарКукуш
Управа
 • УправникХристос Гуненудис
Површина
 • Вкупна2.519 км2 (973 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно85.885
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Пошт. бр.61x xx
Повик. бр.234x0
ISO 3166GR-57
Рег. таб.ΚΙ
Мреж. местоkilkis.gr
Карта на општинските единици на општините Кукуш и Пајонија во Кукушкиот округ:
1. Кукуш, 2. Бојмица, 3. Галик, 4. Гуменџе, 5. Дојран, 6. Ашиклар, 7. Круша, 8. Аканџали, 9. Горчливо Езеро, 10. Ругуновец, 11. Хрсово, 12. (Голема) Ливада

Кукуш (грчки: Περιφερειακή ενότητα Κιλκίς) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Кукуш. Подрачјето на округот се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Кукушко“.

Географија[уреди | уреди извор]

Планините во округот се Пајак (Пајко) на запад, дел од западните краеви на Беласица (Белес или Керкини) на североисток и Круша (Крусија) на исток. Во северниот дел се наоѓа Дојранското Езеро. Се граничи со окрузите Сер на исток, Солун на југ и Постол на запад. На север округот Кукуш се граничи со општините Богданци, Гевгелија и Дојран во Република Македонија.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството во округот е исклучиво земјоделско. Најважни култури се пченицата, тутунот и памукот. Голема улога има и сточарството. Подрачјето на округот е слабо населено поради особеностите на теренот. Индустриското производство има споредна улога.

Клима[уреди | уреди извор]

Кукушкиот округ има претежно континентална клима, со студени зими на повисоките места. Во најјужните делови на долината на Вардар климата преоѓа во умереносредоземна и средоземна.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Кукуш е поделен на 2 општини. Тие се слдниве (означени со бројки во инфокутиајта):[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 32 населени места и сочинуваат околу 14% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 11.000 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]