Прејди на содржината

Хоџа Маало

Координати: 41°4′N 23°4′E / 41.067° СГШ; 23.067° ИГД / 41.067; 23.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоџа Маало
Παρόχθιο
Хоџа Маало is located in Грција
Хоџа Маало
Хоџа Маало
Местоположба во областа
Хоџа Маало во рамките на Кукуш (општина)
Хоџа Маало
Местоположба на Хоџа Маало во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°4′N 23°4′E / 41.067° СГШ; 23.067° ИГД / 41.067; 23.067
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000502000000502 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно70
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Хоџа Маало (грчки: Παρόχθιο, Парохтио, до 1927 Χότζα Μαχαλέ, Хоџа Махале)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 19 километри североисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 502 метри.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Хоџа Маало се состоело од 15 семејства и 40 жители муслимани[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Хоџа Маало имало 156 жители муслимани[4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 258 жители, додека во 1920 година 90 жители Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[5]. Во 1926 година, селото било преименувано во Парохтио.[6]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 110 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 198 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 143 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 209 жители, во 1971 година имало 108 жители, во 1981 година имало 69 жители, додека во 1991 година имало 90 жител[8]. Денеска, населението на селото е 70 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 198 143 209 108 69 90 70
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Παρόχθιο
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 166-167.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 168.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 123.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-05.