Рамна (Кукушко)

Координати: 41°8′N 22°51′E / 41.133° СГШ; 22.850° ИГД / 41.133; 22.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамна
Μονολίθι
Рамна is located in Грција
Рамна
Рамна
Местоположба во областа
Рамна во рамките на Кукуш (општина)
Рамна
Местоположба на Рамна во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°8′N 22°51′E / 41.133° СГШ; 22.850° ИГД / 41.133; 22.850
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000389000000389 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно60
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Рамна (грчки: Μονολίθι, Монолити, до 1927 Ράμνα, Ра̀мна)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 19 километри северно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 389 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Алексово имало 206 жители, од кои 106 Турци и 100 Македонци[3][4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 168 жители, додека на пописот од 1920 година, во селото биле евидентирани 195 жител. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во 1926 година, селото било преименувано во Монолити.[5]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 165 жители бегалци.[6], додека во 1940 година селото броело 244 жители.

Селото во пописот од 1951 година броело 208 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 216 жители, во 1971 година имало 89 жители, во 1981 година имало 37 жители, додека во 1991 година имало 60 жители[7]. Денеска, населението на селото е 321 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 244 208 216 89 37 52 60
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Рамна
 • Запра Николов (1892 - ?)[8]
 • Спиро Киров (1892 - ?)[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
 2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Μονολίθι
 3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 166.
 5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
 6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
 7. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-04.
 8. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав, Главно управление на архивите, 2006, стр. 503.
 9. Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав, Главно управление на архивите, 2006, стр. 347.