Калиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калиново
Калиново is located in Грција
Калиново
Калиново (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Калиновокукушко село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Калиново се наоѓа осумнаесет километри северозападно од Кукуш, расположено на надморска височина од 90 метри[1]. Административно селото влегувало во општината Чугунци.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото, селото Калиново било претежно населено со македонско население, при што во статистиките на К’нчов од 1910 се споменува со 320 Македонци, Бранков го искачува бројот на Македонците на 432 жители - Македонци, додека Милоевиќ го регистрира како чисто македонска населба со 50 македонски куќи[1]. Селото целосно настрадало во Втората балканска војна во 1913 кога македонското население било принудено да го напушти пред грчките војски, кои сееле пустош и смрт во македонските села и да побара спас преку границата при што поголемиот дел од тоа население и неговите потомци и денес живее во Струмичко, а помал дел во Бугарија[1]. Во селото останале само мал број турски и ромски семејства кои на пописот во 1913 броеле вкупно 80, а во 1920 - 79 жители. По нивното иселување како муслимани во Турција по сила на Лозанската конвенција од 1924, атарот на селото бил откупен од велепоседниците Султоѓанис, Кирјакос, Бикос и други.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Вкупната обработлива првокласна земја изнесува 12000 декари и се обработува со најсовремени агротехнички средства поради што дава мошне високи приноси, на прво место пченица[2]. Жителите на селото се членови на велепоседничките семејства, како и земјоделски работници вработени на нивните имоти.

Население[уреди | уреди извор]

Во пописот од 1913 година селото е евидентирано само со 80 жители, додека во 1920 година Калиново имало 78 жители. По откупувањето на атарот оваа велепоседничка населба во 1928 се води со 73 жители, во 1940 имало 94, во 1951 со 106, во 1961 со 139, за да опадне во 1971 на 82, во 1981 на 62, а во 1991 се зголемила на 82 жители.

години население
1928 73
1940 94
1951 106
1961 139
1971 82
1981 62
1991 82
2001 88

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Најголем дел од иселеното население денес живее во Струмичко, помал дел во Бугарија, а муслиманите во Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски Христов, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. 2. Скопје: Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија. стр. 95–96. ISBN 9989-9819-4-9.
  2. Симовски, Тодор (1998). „Кукушка околија“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 95–96.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]