Ратеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ратеш
Ηλιόφυτον
Ратеш is located in Грција
Ратеш
Ратеш
Местоположба во областа
Ратеш is located in Кукуш (општина)
Ратеш
Местоположба на Ратеш во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°6′N 22°43′E / 41.100° СГШ; 22.717° ИГД / 41.100; 22.717Координати: 41°6′N 22°43′E / 41.100° СГШ; 22.717° ИГД / 41.100; 22.717
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000144000000144 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно81
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ратеш (грчки: Ηλιόφωτο, Илиофито, до 1927 Ράτες, Ратес)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 17 километри северно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 144 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Ηλιόφυτον