Прејди на содржината

Белкаменски мост

Координати: 40°41′21″N 21°27′15″E / 40.68917° СГШ; 21.45417° ИГД / 40.68917; 21.45417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белкаменски мост
Γεφύρι της Δροσοπηγής
Координати40°41′21″N 21°27′15″E / 40.68917° СГШ; 21.45417° ИГД / 40.68917; 21.45417
ПреминуваБелкаменска Река
МестоБел Камен, Леринско, Егејска Македонија
ПретходенЕлешки мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
Завршен1852
Местоположба
Карта

Белкаменски мост (грчки: Γεφύρι της Δροσοπηγής) — стар камен мост кај Бел Камен, Леринско, Егејска Македонија.

Мостот ја преминува Белкаменска Река (Елешка Река) во северозападниот дел на Нередска Планина. Изграден е во 1852 г. од месни мајстори. Мостот е одлично зачуван и се смета за еден од најубавите во Грција.[1] Над мостот се Стиловата воденица и Елешкиот мост.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Μνημεία υπό κατάρρευση τα ελληνικά πέτρινα γεφύρια“ (грчки). Μακεδονία. Посетено на 7 март 2024.
  2. „Δροσοπηγή Φλώρινας“ (грчки). Visit West Macedonia. Посетено на 7 март 2024.