Прејди на содржината

Елешки мост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елешки мост
Γεφύρι της Ελάτειας
ПреминуваБелкаменска Река
МестоЕлово, Леринско, Егејска Македонија
СледенБелкаменски мост
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Местоположба

Елешки мост (грчки: Γεφύρι της Ελάτειας) — стар камен мост кај селото Бел Камен, Леринско, Егејска Македонија.

Мостот ја преминува Белкаменска Река (Елешка Река) во северозападниот дел на Нередска Планина, под поранешното село Елово. Помал е од долниот Белкаменски мост и е 200 м над Стиловата воденица.[1]

  1. „Δροσοπηγή Φλώρινας“ (грчки). Visit West Macedonia. Посетено на 7 март 2024.