Витоша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија со Витоша во позадина.

Витоша[1]е висока планина во Бугарија, во непосредна близина на бугарската метропола Софија. Највисок врв е Црн Врв со надморска височина од 2.290 м.

Географија, флора, фауна[уреди | уреди извор]

Врвови[уреди | уреди извор]

Туризам[уреди | уреди извор]

Туристичкото скијалиште „Алеко“

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Veyrenc, Charles Jacques (7 May 1981). Bulgaria. McGraw-Hill/Contemporary. ISBN 9782826305606 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Природен парк "Витоша"