Волшебникот од Оз

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Волшебникот од Оз
The Wizard of Oz“
Постер за кино-претставата
РежисерВиктор Флеминг
Без препишана заслуга:
Мервин Лирој
Ричард Торп
Кинг Видор
ПродуцентМервин Лирој
Артур Фрид
СценаристНоел Ленгли
Флоренс Риерсон
Едгар Алан Вулф
Л. Франк Баум роман
Главни улогиЏуди Гарланд
Френк Морган
Реј Болџер
Берт Лар
Џек Хејли
Били Бурк
Маргарет Хамилтон
Чарли Грејпвин
Клара Блендик
МузикаХерберт Стотхарт
Песни:
Харолд Арлен
Јип Харбург
КинематографијаХеролд Росон
ДистрибутерMetro-Goldwyn-Mayer (почетен)
Warner Bros. и Turner Entertainment (моментален)
Премиераавгуст 12 1939 (1939-08-12)
Времетраење103 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$2.777.000
Бруто заработка$16.538.431
СледенПатувањето назад од Оз
Враќањето на Оз

Волшебникот од Оз (англиски: The Wizard of Oz) — американски филм на режисерот Виктор Флеминг од 1939 година, правен по книгата на Л. Френк Баум, кој раскажува за Дороти Гејл и нејзиниот пат до Оз, каде што треба да го најде познатиот волшебник, за тој да ѝ помогне да си го најде патот за дома. Постои верзија на овој филм од 1925, на режисерот Лери Семон. Оваа верзија на „Волшебникот од Оз“ има посебно место во историјата на филмот, заради неговата гламурозност.

Улоги[уреди | уреди извор]

Останати играни и анимирани адаптации на Волшебникот од Оз[уреди | уреди извор]

Филм Година Режисер
Tales of the Wizard of Oz 1961
Return to Oz 1964 Thomas Glynn, F. R. Crawley, Larry Roemer
Off to See the Wizard 1967-68
Journey Back to Oz 1972 Хал Сатерленд
Волшебник Изумрудного города 1974
The Wiz 1978 Сидни Лумет
Thanksgiving in the Land of Oz 1980 Charles SwensonFred Wolf
Ozu no mahôtsukai 1982 Fumihiko Takayama, John Danylkiw
Return to Oz 1985 Walter Murch
The Wonderful Wizard of Oz 1987 Тим Реид,Џералд Потертон
Ozma of Oz 1987 Тим Реид,Џералд Потертон
Dorothy Meets Ozma of Oz 1987 Томас Блис...
The Wizard of Oz 1990-91
The Wizard of Oz 1991 Дајан Ескенази
Волшебник Изумрудного города 1994 Павел Арсенов
Oz Kids 1996
Приключения в Изумрудном городе 1999
Lion of Oz 2000 Тим Деакон
The Muppets' Wizard of Oz 2005 Kirk Thatcher
Tin Man 2007 Ник Вилинг
Tom And Jerry And The Wizard Of Oz 2011 Спајк Брандт,Тони Цервоне
Dorothy and the Witches of Oz 2012 Leigh Scott
Oz: The Great and Powerful 2013 Сем Раими
Legends of Oz: Dorothy's Return 2013 Will Finn, Daniel St. Pierre
Guardians of Oz 2015 Алберто Мар
Lost in Oz 2015-18
Tom And Jerry: Back To Oz 2016 Спајк Брандт,Тони Цервоне
Emerald City 2016-17 Tarsem Singh
Dorothy and the Wizard of Oz 2017-20
Fantastic Journey to OZ 2017 Владимир Торопчин,Федор Дмитриев,Дарина Шмидт
The Steam Engines of Oz 2018 Шон Патрик О
Fantastic Return to Oz 2019 Федор Дмитриев
Toto 2024 Алекс Тимберс
Волшебник Изумрудного города 2024 Игор Волошин
Wicked Part 1 2024 Jon M. Chu