Warner Bros.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Warner Bros. Entertainment, Inc.
ТипПодружник на
Time Warner
OснованаХоливуд, Калифорнија, САД (1918)
Основач(и)Џек Варнер
Хари Варнер
Алберт Варнер
Сем Варнер
СедиштеБарбенк, Калифорнија
Њујорк
, САД
Клучни личностиБери Мејер, претседавач и извршен директор
Алан Ф. Хорн, претседател и извршен директор за операции
Едвард А. Романо извршен финансов директор
ДејностЗабава
ПроизводиФилмови, телевизиски серии
Приходи$11.7 билион долари (2007)[1]
Тековен
приход
$845 милион долари (2007)
Матично
претпријатие
Time Warner
Порталwb.com

Warner Bros. Entertainment, Inc. (позната и како Warner Bros. Pictures, или едноставно Warner Bros. (транскрипција: Ворнер брос), скратената форма од поранешното официјално име кое понекогаш уште се користи, деловно општо име: Warner Brothers[2]) — една од најголемите продукциони компании за филмска и телевизиска забава.

Таа е подружник на Time Warner, со седиште во Бурбенк, Калифорнија и Њујорк. Warner Bros. има неколку подружници, вклучувајќи ги Warner Bros. Studios, Warner Bros. Pictures, Warner Bros. Interactive Entertainment, Warner Bros. Television, Warner Bros. Animation, Warner Home Video, New Line Cinema, TheWB.com и DC Comics. Warner е во сопствеништво на половина од The CW Television Network.

Основана во 1918 од еврејски имигранти од Полска, Warner Bros. е третото најстаро американско филмско студио кое сè уште работи, шп Paramount Pictures, основано во 1912 како Famous Players и Universal Studios, исто така основано во 1912. Некои од најславните филмски ѕвезди биле или се дел од ова студио, вклучувајќи ги Бети Дејвис, Џејмс Кегни, Хемфри Богарт, Дорис Деј, и од неодамна, Клинт Иствуд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Time Warner Inc. Reports Results for 2007 Full Year and Fourth Quarter“. Архивирано од изворникот на 2008-02-17. Посетено на 2008-12-07.
  2. „Turner, Warner Brothers to launch channel in India“. Business Standard (online). 6 March 2009. Посетено на 5 март 2009.