DC Comics

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
DC Comics
Тип Филијала на Warner Bros. Entertainment
Oснована 1934, од Малком Вилер-Николсон (како National Allied Publications)
Седиште Њујорк Сити, Њујорк
Клучни личности Пол Левитз (Претседател и издавач)
Ден Дајдио (Потпретседател, DC извршен уредник)
Дејност Стрипови
Производи Видете список на DC Comics изданија
Матично
претпријатие
Time Warner
Одделенија Vertigo
Wildstorm
Zuda Comics
Портал www.dccomics.com

DC Comics (првобитно основана во 1934 како National Allied Publications)[1] е една од најголемите и најпопуларните американски компании за стрипови и слична медија, заедно со Marvel Comics. Како подружник на Warner Bros. Entertainment уште од 1969,[2] DC Comics произведува материјал кој обработува голем број добро познати ликови, вклучувајќи ги Супермен, Бетмен, Вондер Вомен, Флеш, Зелен Фенер, Капетан Марвел, Зелена Стрела, Лига на правдата и остатокот од DC светот.[3]
Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DC Comics Chronology“. http://www.comicbookbin.com/dcchronologyplatinumage_001.html. посет. 18 октомври 2008 г. 
  2. Comic Book Publisher Retrieved October 18, 2008.
  3. Benton, Mike. The Comic Book in America: An Illustrated History (Taylor Publishing: Dallas, Texas, 1989), pp. 178-181, reprinted at website Religious Affiliation of Comics Book Characters: "The Significant Seven: History's Most Influential Super-heroes" [sic]