Холивуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знакот "Холивуд" на планината Санта Моника

Холивуд е име на градски кварт во Лос Анџелес, САД, кој е познат по концентрацијата на огромен број на филмски студија и раскошни куќи на холивудските ѕвезди. Има околу 300.000 жители.

Денес постојат повеќе активни филмски студија во Холивуд:

Холивуд како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]