Виктор Флеминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виктор Флеминг
Red Hot Romance (1922) - Emerson Collins Loos Fleming.jpg
Роден 22 февруари 1889( 1889-02-22)
Пасадена, САД
Починал 6 јануари 1949(1949-01-06) (возр. 59)
Котонвуд, САД
Занимање филмски режисер

Виктор Флеминг (23 февруари 1889 - 6 јануари 1949) — американски филмски режисер. Ги режираше филмовите „Однесено со виорот“, „Тортиља Флат“ и „Јованка Орлеанка“.