Виктор Флеминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Виктор Флеминг (23 февруари 1889 - 6 јануари 1949) — американски филмски режисер. Ги режираше филмовите „Однесено со виорот“, „Тортиља Флат“ и „Јованка Орлеанка“.