Дарио Шимиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дарио Шимиќ
Лични податоци
Роден на 12 ноември 1975
Роден во Загреб, СФРЈ
Висина 1,80
Позиција одбрана
Младинска кариера
1987–1992 ФК Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1998 ФК Динамо Загреб 140 (14)
1999–2002 ФК Интер 66 (3)
2002–2008 ФК Милан 82 (1)
2008–2010 ФК Монако 27 (0)
2010 ФК Динамо Загреб 0 (0)
Вкупно 315 (18)
Репрезентација
1993 Хрватска U17 2 (0)
1993–1994 Хрватска U18 2 (0)
1993–1994 Хрватска U19 4 (0)
1995 Хрватска U20 1 (0)
1994–1996 Хрватска U21 8 (1)
1996–2008 Хрватска 100 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Дарио Шимиќ (хрватски: Dario Šimić, [ˈdaːriɔ ˈʃiːmitɕ]) — поранешен хрватски фудбалер. Тој е роден на 12 ноември 1975 година во Загреб, Хрватска. Во текот на својата кариера има настапувано за ФК Динамо Загреб, ФК Интер, ФК Милан и ФК Монако.