Дарио Шимиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дарио Шимиќ
Лични податоци
Роден на 12 ноември 1975
Роден во Загреб, СФРЈ
Висина 1,80
Позиција одбрана
Младинска кариера
1987–1992 ФК Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1992–1998 ФК Динамо Загреб 140 (14)
1999–2002 ФК Интер 66 (3)
2002–2008 ФК Милан 82 (1)
2008–2010 ФК Монако 27 (0)
2010 ФК Динамо Загреб 0 (0)
Вкупно 315 (18)
Репрезентација
1993 Хрватска U17 2 (0)
1993–1994 Хрватска U18 2 (0)
1993–1994 Хрватска U19 4 (0)
1995 Хрватска U20 1 (0)
1994–1996 Хрватска U21 8 (1)
1996–2008 Хрватска 100 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари
Дарио Шимиќ

Дарио Шимиќ (хрватски: Dario Šimić, [ˈdaːriɔ ˈʃiːmitɕ]) — поранешен хрватски фудбалер. Тој е роден на 12 ноември 1975 година во Загреб, Хрватска. Во текот на својата кариера има настапувано за ФК Динамо Загреб, ФК Интер, ФК Милан и ФК Монако.