Прејди на содржината

Марио Јепес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марио Дијас
Yepes in 2019
Лични податоци
Полно име Марио Алберто Јепес Дијас
Роден на 13 јануари 1976(1976-01-13)(48 г.)
Роден во Кали, Колумбија
Висина 1.86 м
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1997 Кортулуа Кортулуа 76 (7)
1997–1999 Депортиво Кали Депортиво Кали 93 (11)
1999–2002 Ривер Плејт Ривер Плејт 76 (6)
2002–2004 Нант Нант 73 (2)
2004–2008 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 115 (8)
2008–2010 Кјево Кјево 63 (1)
2010–2013 Милан Милан 38 (1)
2013–2014 Аталанта Аталанта 24 (0)
2014–2015 Сан Лоренцо Сан Лоренцо 31 (0)
Вкупно 580 (36)
Репрезентација
1999–2014 Колумбија 102 (6)
Тренер на екипи
2016–2017 Депортиво Кали Депортиво Кали
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Марио Алберто Јепес Дијас (роден на 13 јануари 1976 година) — поранешен колумбиски професионален фудбалер кој играл на позиција централен бек. Тој е добро познат по неговото време во Париз Сен Жермен, каде што важел за еден од најдобрите дефанзивци во тоа време, а навивачите го нарекуваат „Супер Марио“.[1] За време на неговиот престој во Италија со Кјево, тој заработил репутација во медиумите како солиден и физички старомоден централен бек, познат како „стопер“ во италијанскиот фудбалски жаргон.[2] Тој бил капитен на репрезентацијата на Колумбија помеѓу 2008 и 2014 година.

Откако ја започнал својата кариера во 1999 година и играјќи за репрезентацијата на Колумбија во тој период, Јепес е еден од двајцата играчи кои навистина може да се сметаат за дел од златната генерација на колумбискиот фудбал во доцните 1990-ти и раните 2000-ти, која ја освоиле во 2001 година Копа Америка, но исто така тој бил дел од следната златна генерација на Колумбија (која започнала во 2013 година). Фарид Мондрагон е другиот колумбиски фудбалер од двајцата, но официјално се пензионирал во 2014 година [1][3][4]

Јепес ја започнал својата менаџерска кариера со родниот клуб Депортиво Кали, со кого раководел од 2016 до 2017 година.

Клупска кариера

[уреди | уреди извор]

Рана кариера

[уреди | уреди извор]

Марио Јепес ја започнал својата играчка кариера во 1994 година со Кортулуа, како напаѓач пред тренерот да го претвори во либеро (чистач).

Јепес потпишал за неговиот матичен клуб Депортиво Кали во 1998 година. Со Депортиво Кали го освоил колумбиското првенство. Тој бил дел од тимот за Копа Либертадорес во 1999 година.

Во 1999 година, тој се приклучил на Ривер Плата во Аргентина, каде што освоил две аргентински првенства во Примера.

Во 2002 година, Јепес се преселил во Европа, потпишувајќи за Нант во француската Лига 1. По две и пол лични успешни сезони со Нант, Јепес му се придружил Париз Сен Жермен во 2004 година. Јепес станал главен играч во тимот на ПСЖ освојувајќи го Купот на Франција во 2006 година и Купот на Лигата во 2008 година, иако тој не настапил во второто финале.

Во 2008 година, Јепес се приклучил на Кјево од Италија. Тој потпишал нов долгорочен договор во летото 2009 година

Јепес во дресот на Милан во 2012 година
Јепес во дресот на Милан, дуел за топка со Самир Насри од Арсенал

Во март 2010 година, соиграчот од Кјево, Серхио Пелисиер, потврдил дека Јепес ќе му се приклучи на Милан во летниот период, кога неговиот договор ќе истече.[5]

Јепес стигнал во Милан во сезоната 2010-11, но брзо бил распореден како замена поради тоа што стартен централен бек бил Тијаго Силва. Јепес одиграл неколку натпревари во италијанската Серија А, но учествувал во Лигата на шампионите. Јепес бил блиску до гол со Милан на натпреварот од Лигата на шампионите на УЕФА против Тотенхем Хотспур, во кој имал две чисти шанси за гол со глава, но двапати бил одбиен од голманот на Тотенхем, Хеурело Гомеш.

Јепес го постигнал својот прв гол за Милан на 23 октомври 2011 година против Лече, постигнувајќи го четвртиот и победнички гол за Милан во 83. минута во победата на Росонерите од 4-3, со хет-трик на Кевин-Принс Боатенг.

На 12 мај 2012 година, Јепес потпишал едногодишен продолжен договор со Милан, задржувајќи го во клубот до летото 2013 година [6] Сепак, откако станал нерегуларен играч во следната сезона, Јепес изјавил дека нема да потпише нов договор со клубот и покрај тоа што му била понудена шанса, изразувајќи дека му треба повеќе „загарантирана“ минутажа за подобро да се подготви за Светското првенство во 2014 година. Тој подоцна потврдил дека Милан не му понудил нови услови.[7][8][9]

Аталанта

[уреди | уреди извор]

На 14 јули 2013 година, Јепес потпишал едногодишен договор со клубот од Серија А Аталанта .[10] Тој забележал 26 настапи во текот на сезоната 2013-14 и го напуштил клубот на крајот на мандатот.

Сан Лоренцо

[уреди | уреди извор]

На 13 септември 2014 година, аргентинскиот клуб од Примера Дивисион Сан Лоренцо го објавил потпишувањето на Јепес со договор со важност до крајот на 2015 година [11] На 20 јануари 2016 година, тој официјално се повлекол од професионалниот фудбал, приклучувајќи му се на Депортиво Кали како менаџер четири месеци подоцна.[12]

Меѓународна кариера

[уреди | уреди извор]
Јепес во натпревар против Бразил на Светското првенство 2014 година

Јепес одиграл 102 натпревари за репрезентацијата на Колумбија од неговото деби во 1999 година, што го прави вториот колумбиски играч со најмногу настапи на сите времиња, по Карлос Валдерама.[13] Тој бил дел од тимот на Колумбија кој ја освоил Копа Америка во 2001 година.[14] и исто така бил во составот за три други изданија на турнирот во 1999 година,[15] 2007 [16] и 2011 година.

За време на квалификациската кампања на тимот за Светското првенство 2014 година, Јепес забележал 12 настапи додека Колумбија се квалификувала за своето прво финале од 1998 година. Во последниот квалификациски натпревар, Јепес ги постигнал двата гола во победата од 2-1 против Парагвај.[13]

Поради неговата возраст за време на квалификациите за Светското првенство во 2014 година, Јепес ја изразил својата страст за националниот тим и дека сака да се пензионира или по квалификациите за Светското првенство или за време на Светското првенство 2014 година. Хосе Пекерман ветил дека ќе го разгледа неговото барање за пензионирање. На 17 декември 2013 година, Јепес објавил дека ќе се пензионира по Светското првенство во 2014 година.[17]

На 14 јуни 2014 година, Јепес го направил својот прв настап на Светското првенство на ФИФА на 38-годишна возраст, како капитен на Колумбија во победата од 3-0 над Грција во Бело Хоризонте.[18] Јепес бил најстариот надворешен играч на Светското првенство 2014 година и втор најстар во целина, по сонародникот Фарид Мондрагон.[19]

На 19 јуни 2014 година, Јепес го заработил својот 100-ти натпревар за Колумбија во вториот натпревар од групната фаза против Брегот на Слоновата Коска, со што станал третиот колумбиски играч кој ја достигнал оваа бројка по Валдерама и Леонел Алварес.[20] Тој ја предводел Колумбија до нејзиниот најдобар настап досега на Светското првенство, бидејќи тие стигнале до четврт-финалето за прв пат во нивната историја, каде што загубиле со 2-1 од домаќинот на турнирот Бразил.[21]

Менаџерска кариера

[уреди | уреди извор]

Кон крајот на април 2016 година, Марио Алберто Јепес бил именуван за менаџер на Депортиво Кали, кое станало негово прво менаџерско искуство. Јепес дошол како замена на Фернандо „Пекосо“ Кастро, кој бил отпуштен поради лошите неодамнешни резултати, особено раната елиминација на Копа Либертадорес и збогувањето од настанот во по поразот од Бока Јуниорс со негатива од 6–2. Тренерскиот тим на Јепес ги имал Фреди Хуртадо и Хулијан Бараган како помошници, а Даниел Курбело како физички тренер. За време на неговиот период како тренер, Депортиво Кали двапати бил елиминиран во четвртфиналето на домашната лига (од на Индепендиенте Медељин во Апертура и Атлетико Букараманга) и се квалификувал за Копа Судамерикана 2017 година. Сепак, низата лоши перформанси на почетокот на сезоната 2017, плус лошиот рекорд на гостински терен, довело до негово заминување од клубот на 9 март 2017 година [22]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Јепес е во брак со Колумбијката Каролина Вилегас.[23] Јепес и неговата сопруга имаат три деца, неговиот син Лучијано Јепес е роден во мај 2002 година,[24] неговиот втор син Валентино Јепес е роден на 23 септември 2012 година, а неговата ќерка Миранда Јепес е родена во април 2005 година [24]

Статистика

[уреди | уреди извор]
Настапи и голови по клуб, сезона и натпреварување
Клуб Сезона Лига Национален куп Лига куп Континентално Вкупно
Лига Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол Нат Гол
Кортулуа 1994 Категорија Примера 4 0 0 0 0 0 0 0 4 0
1995 Категорија Примера 15 0 0 0 0 0 0 0 15 0
1995–96 Категорија Примера 40 4 0 0 0 0 0 0 40 4
1996–97 Категорија Примера 17 3 0 0 0 0 0 0 17 3
Вкупно 76 7 0 0 0 0 0 0 76 6
Депортиво Кали 1997–98 Категорија Примера А 32 4 0 0 0 0 0 0 32 4
1998–99 Категорија Примера А 48 6 0 0 0 0 0 0 48 6
1999–00 Категорија Примера А 13 1 12 0 0 0 0 0 25 1
Вкупно 93 11 12 0 0 0 0 0 105 11
Ривер Плејт 1999–00 Примера Дивисион 29 2 0 0 0 0 0 0 29 2
2000–01 Примера Дивисион 33 2 0 1 0 0 0 0 33 3
2001–02 Примера Дивисион 14 2 0 0 0 0 0 0 14 2
Вкупно 76 6 0 1 0 0 0 0 77 7
Нант 2001–02 Лига 1 11 0 1 0 0 0 2 0 14 0
2002–03 Лига 1 33 2 0 0 0 0 0 0 33 2
2003–04 Лига 1 29 0 4 2 0 0 2 1 35 3
Вкупно 73 2 5 2 0 0 4 1 82 5
Париз Сен Жермен 2004–05 Лига 1 32 3 3 1 0 0 4 0 39 4
2005–06 Лига 1 32 4 4 0 0 0 0 0 36 4
2006–07 Лига 1 24 1 4 0 0 0 3 0 31 1
2007–08 Лига 1 27 0 4 0 0 0 3 0 31 0
Вкупно 115 8 15 1 0 0 10 0 140 9
Кјево 2008–09 Серија А 32 0 0 0 0 0 0 0 32 0
2009–10 Серија А 31 1 1 0 0 0 0 0 32 1
Вкупно 63 1 1 0 0 0 0 0 64 1
Милан 2010–11 Серија А 13 0 2 0 0 0 2 0 17 0
2011–12 Серија А 11 1 0 0 0 0 0 0 11 1
2012–13 Серија А 14 0 1 1 0 0 3 0 18 1
Вкупно 38 1 3 1 0 0 5 0 46 2
Аталанта 2013–14 Серија А 24 0 2 0 0 0 0 0 26 0
Сан Лоренцо 2014–15 Примера 31 0 1 0 0 0 7 0 39 0
Вкупно 580 36 39 5 0 0 21 1 640 42
Настапи и голови по репрезентација и година
Репрезентација Година Настапи Голови
Колумбија 1999 3 0
2000 9 0
2001 13 0
2003 12 1
2004 7 1
2005 7 1
2007 5 1
2008 3 0
2009 9 0
2010 6 0
2011 9 0
2012 5 0
2013 7 2
2014 7 0
Вкупно 102 6
Список на меѓународни голови постигнати од Марио Јепес [25]
бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Конкуренција
1 20 јуни 2003 година Стад де Жерланд, Лион, Франција  Нов Зеланд 2–1 3–1 Куп на конфедерации на ФИФА 2003 година
2 17 ноември 2004 година Естадио Метрополитано Роберто Мелендез, Баранкиља, Колумбија  Боливија 1–0 1–0 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2006 година
3 30 мај 2005 година Стадион на гигантите, Источен Радерфорд, Соединетите Американски Држави  Англија 1–2 2–3 Пријателски
4 23 јуни 2007 година Естадио Метрополитано Роберто Мелендез, Баранкиља, Колумбија  Еквадор 2–1 3–1 Пријателски
5 15 октомври 2013 година Естадио Дефенсорес дел Чако, Асунсион, Парагвај  Парагвај 1–1 2–1 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 2014 година
6 2–1
 1. 1,0 1,1 „Mario Yepes offered – Chronicle“. newcastle-online.org. Архивирано од изворникот на 13 April 2014. Посетено на 10 September 2012.
 2. Sebastiano Vernazza (15 April 2019). „Chievo, ciao Serie A. La nostra Top Undici gialloblù“ (италијански). La Gazzetta dello Sport. Посетено на 15 April 2019.
 3. „Yepes: We'll be raring to go“. fifa.com. 15 April 2011. Архивирано од изворникот на 19 April 2011. Посетено на 4 May 2011.
 4. „Mario Yepes será el capitán de Colombia“. terra.com (шпански). Terra Networks, S.A. 8 October 2008. Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 9 August 2010.
 5. Vince Masiello (30 March 2010). „Chievo Captain Sergio Pellissier Confirms That Mario Yepes Will Join Milan'. goal.com. Архивирано од изворникот на 2011-09-20. Посетено на 30 March 2010.
 6. „Yepes signs one-year extension with A.C. Milan“. Goal.com. 12 May 2012. Посетено на 2 June 2012.
 7. „Mario Yepes announces AC Milan split - Tribal Football“.
 8. „Yepes confirms Milan exit - Football Italia“. 29 June 2013.
 9. „Mario Alberto Yepes dejará al Milán“. Архивирано од изворникот на 22 October 2013. Посетено на 1 July 2013.
 10. Yepes to join Atalanta
 11. Redacción Deportiva (2014-09-12). „Mario Alberto Yepes será nuevo jugador de San Lorenzo“ (шпански). El Espectador. Посетено на 2022-09-04.
 12. „Ex-Colombia captain Mario Yepes retires from football“. ESPN FC. Посетено на 17 March 2016.
 13. 13,0 13,1 „Mario YEPES“. FIFA. Архивирано од изворникот на 9 June 2014. Посетено на 16 June 2014.
 14. rsssf: Copa América 2001 Архивирано на {{{2}}}.
 15. rsssf: Copa América 1999 Архивирано на {{{2}}}.
 16. rsssf: Copa América 2007 Архивирано на {{{2}}}.
 17. „Mario Yepes se retiraría después del Mundial“. Архивирано од изворникот на 2013-12-19. Посетено на 2022-12-09.
 18. „Colombia 3-0 Greece“. BBC. 14 June 2014. Посетено на 16 June 2014.
 19. „World Cup stats: The tallest, youngest and most prolific players in Brazil“. 360°. 12 June 2014. Посетено на 16 June 2014.
 20. „World Cup: Colombia beat Ivory Coast 2-1 in Brasília to close on last 16“. FIFA. 19 June 2014. Посетено на 20 June 2014.
 21. „Colombia Taps World Cup Fever to Urge Guerrilla Defections“. Bloomberg. 5 July 2014. Посетено на 5 July 2014.
 22. „Confirmado: Mario Yepes no continuará como técnico del Deportivo Cali“ (шпански). El País. 9 March 2017.
 23. „Mario Yepes "La muralla". latinoaldia.com (шпански). 10 March 2005. Архивирано од изворникот на 13 September 2014. Посетено на 18 February 2013., „Querido, te sigo donde vayas“. Olé (шпански). 10 July 2000. Архивирано од изворникот на 22 July 2013. Посетено на 18 February 2013.
 24. 24,0 24,1 „[Milan] Noticias“. taringa.net (шпански). 4 February 2011. Архивирано од изворникот на 2019-12-12. Посетено на 18 February 2013.
 25. "Mario Yepes International Statistics"., Int.soccerway.com Retrieved on 16 July 2014