Фреди Ринкон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фреди Ринкон
Лични податоци
Роден на 14 август 1966(1966-08-14)(57 г.)
Роден во Буенавентура, Колумбија
Починал на 13 април 2022(2022-04-13) (возр. 55)
Починал во Кали, Колумбија
Држава  Колумбија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2004
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1988 Атлетико Буенавентура ? (?)
1988-1990 Индепендиенте Санта Фе Инд. Санта Фе ? (?)
1990-1993 Америка де Кали Америка Кали 77 (32)
1993-1994 Палмеирас Палмеирас ? (?)
1994-1995 Наполи Наполи 28 (7)
1995-1996 Реал Мадрид Реал Мадрид 14 (0)
1996-1997 Палмеирас Палмеирас 17 (7)
1997-2000 Коринтијанс Коринтијанс 151 (9)
2000 Сантос Сантос 20 (1)
2001 Крузеиро Крузеиро 16 (1)
2004 Коринтијанс Коринтијанс 7 (2)
Репрезентација
1990-2001 Колумбија Колумбија 84 (17)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Фреди Еузебио Ринкон Валенсија (14 август 196613 април 2022) — поранешен колумбиски фудбалер, играч од средниот ред.